Konflikt og samarbejde: industriarbejde i 150 år

  • MÅLGRUPPE
    STX, HF, EUX
  • FAG
    Historie, samfundsfag
  • VARIGHED
    75 minutter + forberedelse
  • PRIS
    600 kr.

HvAd udspringer det industrialiserede arbejde egentlig af?

Hvilke konflikter og samarbejder har formet det? Og hvilke faktorer skaber et godt arbejdsliv i dag?

I undervisningen stiller vi skarpt på begreberne konflikt og samarbejde, når eleverne skal undersøge og forholde sig til fortidens, nutidens og fremtidens arbejdsmarked. Emner som Septemberforlig, ligeløn, effektivisering, globalisering, arbejdstid og diskrimination står centralt i forløbet, og emnerne vil hele vejen igennem blive belyst ud fra et historiebevidsthedsperspektiv. 

Konflikt og samarbejde

Det danske arbejdsmarked er formet af konflikter og samarbejde mellem arbejdsgivere og arbejdstagere. Med Septemberforliget fra 1899 anerkendte begge parter hinanden ret til at organisere sig og indgik aftale om rammer for både konflikter og samarbejde trods parternes modsatrettede interesser og behov. Med afsæt i den danske model og begreberne konflikt og samarbejde skal eleverne selv arbejde med, hvem der har interesse i forandringerne på arbejdsmarkdet og hvorfor, de har det.

 

UNDERVISNINGens opbygning

Undervisningen veksler mellem oplæg fra museets underviser, dialog og gruppearbejde.
Eleverne præsenteres for det tidlige industriarbejde og Septemberforliget som eksempel på en interessekonflikt og et samarbejde. Her fra arbejder eleverne i grupper, hvor de undersøger andre historiske og nutidige konflikter, der præger og har præget arbejdsmarkedet. Eleverne arbejder undersøgende i udstillingen med opgaver, lydfortællinger og visuelt materiale og får et fysisk og sanseligt indtryk af arbejdsmarkedet før og nu. 

 

Praktisk information

Eleverne skal lave gruppearbejde og bliver inddelt i 5-6 grupper. Gruppernes temaer er:

    • Diskrimination
    • Effektivisering og robotter
    • Globalisering 
    • Kampen for kortere arbejdstid

Undervisningsmaterialer og links

Undervisningen kan godt gennemføres uden forberedelse, men vi anbefaler at I arbejder med emnet hjemmefra.

Museet har følgende materialer, der kan bruges, både før og efter jeres besøg.

Folkets århundrede

Materiale om den tidlige arbejderbevægelse og velfærdsstatens udvikling i Danmark. Materialet er fra 2001 og kan printes.

Septemberforliget, arbejdsmarkedets grundlov

Artikel om Septemberforliget af Torkil Adsersen (2007)

Kort video om Septemberforliget

Film produceret af 3FsHistorie, der fortæller om Septemberforliget på 3 min.

Kampen for ligeløn

Undervisningsside om kampen for ligeløn - mangler link

Læringsmål og kernestof

Kernestof for historie A

  • Forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne: Industrisamfundet
  • Politiske og sociale revolutioner: Arbejderklassens organisering og mobilisering
  • Globalisering: Det globaliserede industrisamfund

Omsatte læringsmål

  • Eleverne kan forklare historiske eksempler på arbejdsmarkedets konflikter og samarbejder og deres påvirkning af det danske samfund ud fra kilder, genstande og scenarier. 
  • Eleverne kan forholde sig kronologisk og tematisk til problemstillinger tilknyttet industriarbejdet før og nu. 
  • Eleverne kan omsætte eksempler fra fortiden til argumentation og handling i eget samt et samtids- og fremtidsrettet perspektiv.
Nyheder om undervisningsforløb

Nyheder om undervisningsforløb

Aspernatur doloribus veniam expedita nostra ad dolorem, curabitur, doloremque torquent senectus morbi litora nesciunt.