Fattigdom, fællesskab og forandring

  • MÅLGRUPPE
    Elever på social- og sundhedsuddannelserne
  • FAG
    Grundforløb 2, relevant for temaer om sundhed på arbejdspladsen, arbejdsmiljø, ergonomi.
  • VARIGHED
    90 minutter på museet + opgaver før og efter på skolen.
  • PRIS
    650 kr.

Hvordan kan vi forstå fortidens arbejds- og levevilkår med nutidens social- og sundhedsfaglighed?

Det undersøger eleverne på Grundforløb 2 på SOSU uddannelserne i det sanselige undervisningsforløb, der stiller skarpt på temaer om ergonomi, hygiejne, arbejdsmiljø, alkoholkultur i fortid og nutid.

 

Fattigdom, fællesskab og forandring

I undervisningen møder eleverne arbejdernes daglige kamp for brødet omkring år 1900. Arbejdsdage på 12 timer, sulteløn, fattige og uhygiejniske boligforhold og en stærk alkoholkultur. Det ensidigt gentagende arbejde på fabrikken, og de spor, det sætter i kroppen. Dobbeltarbejde og udsathed. Og om fællesskab og kampe for bedre arbejdsvilkår og en bedre morgendag.

Sanselig og undersøgende undervisning

Når SOSU eleverne møder fortidens forhold, bruger de deres spirende social- og sundhedsfaglighed til at undersøge den og sammenligne med nutiden. Eleverne arbejder i grupper med temaerne: hygiejne, arbejdsmiljø, ergonomi og alkoholkultur og får en sanselig og konkret forståelse arbejds- og levevilkårenes foranderlighed. Forløbet afslutter med en praktisk og kreativ øvelse med fokus, hvad der er værd at kæmpe for i dag og hvordan vi sammen kan forbedre nutiden og fremtidens arbejdsliv.

 

Praktisk information

  • Eleverne skal lave gruppearbejde og inddeles i op til 8 grupper. I kan lave grupperne på forhånd eller lade museumsunderviseren inddele dem.
  • Undervisningen varer 1,5 time og er uden pause.
  • Der er lavet undervisningsmateriale med opgaver, I kan lave før og efter besøget på Arbejdermuseet. Opgaverne kan laves på 2-3 timer på skolen.

FORBEREDELSE

Undervisningen kan godt gennemføres uden forberedelse, men vi anbefaler at I arbejder med emnet hjemmefra.

Museet har følgende opgaver, som I kan arbejde med både før og efter jeres besøg.

Opgaver I kan lave før og efter undervisningen på museet

Lærervejledning

Opgaver I kan lave før og efter besøget på Arbejdermuseet.

Fotos af arbejdsmiljø

Bruges til opgaver om arbejdsmiljø - filen skal printes.

Kort til skriveøvelse

Bruges til skriveøvelse ud fra fotos af arbejdsmiljø - filen skal printes.

Dokumentar

Se afsnittet fra DR's historieserie 'Ludere, lommetyve og lirekassemænd som forberedelse til besøget og lav quiz om temaerne fra filmen.

Spørgsmål og svarkort til quiz

Lav jeres egen quiz om arbejdsforhold, arbejdsmarked, arbejdsrettigheder, kvindens forhold og rettigheder samt sundhed. Quizzen laver eleverne efter de har set filmen 'Ludere, lommetyve og lirekassemænd'. fra DR. Filen med quizkort skal printes.

Dokumentationsrapport

Printfil: Efter besøget på museet kan eleverne beskrive og vurdere faglige områder som levevilkår, hygiejne, arbejdsmiljø og ergonomi, som de har mødt fire steder i udstillingen.

Læringsmål

  • Gennem tematisk fokuseret gruppearbejde kan eleverne undersøge udstillingens fremstillinger af fortidens arbejds- og levevilkår blandt arbejderklassen.
  • Eleverne kan anvende deres viden fra GF2 om hygiejniske retningslinjer, smitteveje, fysisk og psykisk arbejdsmiljø i tilknytning til de temaer og fremstillinger, de møder i udstillingen.
  • Eleverne kan gå i dialog, diskutere og reflektere over de temaer, de arbejder med og præsentere deres undersøgelser og tilegnede viden for hinanden.
  • Eleverne kan i fællesskab udvælge ønsker til et fremtidigt godt studie- og  arbejdsliv som kommende social- og sundhedshjælper- og assistent med udgangspunkt i deres erfaringer, ønsker og drømme.

Forløbet er udviklet i samarbejde med SOSU H. 

Nyheder om undervisningsforløb

Nyheder om undervisningsforløb

Aspernatur doloribus veniam expedita nostra ad dolorem, curabitur, doloremque torquent senectus morbi litora nesciunt.