Start med at se filmen nedenfor
Den introducerer jer til emnet aktivisme og til det at arbejde med erindringer som kilder.
I SKAL ARBEJDE MED
AKTIVIST: Tove Jensen (f. 1944).
ORGANISATIONER: Har været aktiv i De Danske Vietnamkomitéer (DDV), Amager Vietnamkomité samt Demos.
BEGIVENHEDER: Demonstration i 1968 imod krigen i Vietnam og aktivisme og andre aktiviteter i den forbindelse.
INTERVIEW: Lydklippene, hvor Tove Jensen fortæller, er fra et interview lavet af Jesper Jørgensen, arkivar på Arbejdermuseet. Interviewet blev lavet d. 23. april 2019.

Opgave 1
Læs spørgsmålene herunder først og gå derefter til kilden, som I finder lige under spørgsmålene.
Til opgaven her hører Kilde 1, hvor Tove Jensen fortæller om sine forældre og oplevelser i sin barndom.
Start med at lytte til kildepræsentationen og gå derefter til selve kilden.
Spørgsmål:
- Hvad lægger I mærke til i kilden? Hvorfor lige dette?
- Hvad fortæller Tove om sine forældre? Hvad lægger I mærke til i det?
- Hvordan har Toves baggrund og forældrenes måde at opdrage på påvirket hende?
- Hvorfor tror I, at Toves baggrund påvirker hende på denne måde?
Opgave 2
Læs spørgsmålene herunder først og gå derefter til kilderne, som I finder lige under spørgsmålene.
Til opgaven her hører Kilde 2, hvor Tove Jensen fortæller om en demonstration i 1968 imod Vietnamkrigen samt Kilde 3, som er uddrag af et læserbrev om begivenhederne ved selvsamme demonstration.
Start med at lytte til kildepræsentationen til Kilde 2 og lyt derefter til selve kilden. Gør det samme med Kilde 3.
Spørgsmål:
- Hvad lægger I mærke til i Toves beskrivelse af demonstrationen? Hvad er jeres indtryk af begivenhederne ud fra Toves beskrivelse? Kom med citater fra Toves erindring, der underbygger eller eksemplificerer jeres indtryk.
- Sammenlign Toves beskrivelse med Preben Wilhjelms læserbrev. Giver de to beskrivelser det samme billede af demonstrationen og politiets handlinger i den? Kom med eksempler fra de to kilder.
- Preben Wilhjelm skriver, at der var talere (altså aktivister, som talte ved demonstrationen) ”der legede med ilden”. Hvad tænker I, at det betyder?
- Hvad tror I, at Preben Wilhjelms formål med retorikken i “Østerbro-bataljen” har været? Og hvorfor har det været hans formål?
- Hvorfor tror I, at Tove siger, at vi i dag ikke vil undre os over (politi)formen? Hvordan tror I, at denne oplevelse påvirker forholdet til politiet?
- Reflektér over og diskutér om der kan være gode grunde til, at politiet har handlet, som de gjorde i følge Toves, Prebens og andre aktivisters beskrivelser? Find både argumenter for og imod.
Kilder til opgave 2
Kilde 2: Erindring fra Tove Jensen
I klippet fortæller Tove Jensen om en demonstration imod Vietnamkrigen i 1968. Erindringen er optaget d. 23. april 2019.
Opgave 3
Læs spørgsmålene herunder først og gå derefter til kilderne, som I finder lige under spørgsmålene.
Til opgaven her hører Kilde 4, hvor Tove Jensen fortæller om noget af det arbejde, aktivisterne gik i gang med efter demonstrationen samt Kilde 5, som er en plakat, De Danske Vietnamkomitéer udgav efter demonstrationen.
Start med at lytte til kildepræsentationen til Kilde 4 og lyt derefter til selve kilden. Gør det samme med Kilde 5.
Spørgsmål:
- Hvorfor oplevede Tove, at hendes egen og de andre venstrefløjsaktivisters forsamlingsfrihed var truet? Og hvorfor blev venstrefløjsaktivisterne egentlig overvåget?
- Hvorfor kunne det være vigtigt for aktivisterne at genkende de civile betjente på plakaten til demonstrationer?
- Tove siger, at hun ikke mente, at politiet selv havde fundet på, at de skulle gå så hårdt til demonstranterne. Hvad tænker I, at hun mener med det?
- Hvorfor rejste Tove og hendes medaktivister en retssag imod politiet? Hvad siger Tove om retssagen og hvorfor var den så vigtig?
- Hvad betyder det for Toves troværdighed, at der blev indsamlet mange vidneberetninger fra andre folk, der var til demonstrationen, og at vidneberetningerne blev brugt i den retssag, som Tove og hendes medaktivister rejste mod politiet efterfølgende?
Kilder til opgave 3
Kilde 4: Erindring fra Tove Jensen
I klippet fortæller Tove Jensen om det arbejde, som aktivisterne gik i gang med efter demonstrationen. Erindringen er optaget d. 23. april 2019.
Opgave 4
Denne opgave er en opsamling, hvor I skal reflektere over og diskutere kilderne og den aktivisme, som de beskriver.
Spørgsmål til brug af erindringskilder
- Arkivar Jesper Jørgensen taler i introfilmen om, at man i arbejdet med erindringskilder skal være opmærksom på, at det er en personlig bearbejdning af noget, der er sket – nogle gange for længe siden. Kan I identificere tegn på, at begivenhederne ligger langt tilbage og at Tove husker tilbage på dem? Hvis ja, kan det påvirke erindringens troværdighed? Hvorfor/ hvorfor ikke?
- Vurdér hvad erindringskilderne kan bruges til – hvad kan de fortælle os noget om, og hvad kan de ikke fortælle os noget om?
- Hvordan bliver det tydeligt, at vi arbejder med erindringskilder?
- Hvorfor skal vi arbejde med erindringer?
Spørgsmål til aktivismen, I har arbejdet med
Tove Jensen var en del af en bevægelse som kæmpede imod krigen i Vietnam og den amerikanske indblanding i den. De gjorde det bl.a., fordi flere millioner vietnamesere blev slået ihjel i krigen.
- Er det rimeligt, at aktivisterne gik efter enkelte betjente specifikt (som på plakaten) i deres arbejde med at afsløre politiets metoder? Prøv at finde argumenter, som er både for og imod og diskuter dem.
- Har I indtryk af, at Tove har ændret holdning til noget af den aktivisme, hun var en del af engang? Kom med eksempler, der underbygger jeres argumenter.



